آیا رنگ چشم آبی نشانۀ اعتیاد به الکل است؟

0

آیا رنگ چشم آبی نشانۀ اعتیاد به الکل است؟

تحقیقات ژن­‌هایی را پیدا کرده­ اند که رنگ چشم مربوط به سوء مصرف الکل را تعیین می­‌کند.

یک تحقیق جدید اعلام کرده افراد چشم آبی بیشتر احتمال دارد الکلی شوند.

ژن رنگ چشم آبی و اعتیاد به الکل

محققان ژنتیک دانشگاه ورمونت گفتند یافته­‌های آن‌ها به پزشکان کمک می‌­کند اطلاعات بیشتری در مورد ریشه‌های اعتیاد به الکل و نیز اختلالات روانپزشکی دیگر بدست آورند.

دواوی لی، نویسنده مشترک این تحقیق، و استادیار میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی، بهمراه دانشمندان دیگر سال‌ها کار کردند تا بانک اطلاعاتی ژنتیک بیش از ده هزار نفر را بسازند. اغلب افراد این بانک اطلاعاتی سیاه‌پوست یا اروپایی آمریکایی هستند. همگی حداقل به یک بیماری روانی مبتلا بوده­ اند، اما بسیاری از آن‌ها دچار اختلالات دیگری مثل افسردگی، اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی و اعتیاد به الکل یا مواد مخدر هم هستند.

لی در یک جلسۀ خبری در دانشگاه گفت: «اینها اختلالات پیچیده­ ای هستند. ژن­‌های بسیاری وجود دارد و علل محیطی بسیاری نیز وجود دارد.»

محققان با استفاده از این بانک اطلاعاتی، بیش از ۱۲۰۰ نفر (دارای اجداد اروپایی) را شناسایی کردند که از اعتیاد به الکل رنج می­برده‌­اند. وقتی تیم متوجه ارتباط رنگ چشم شد، سه بار دیگر داده­‌ها را تحلیل کرد و سن، جنسیت و تفاوت در پیش‌­زمینه و مکان شرکت­‌کنندگان را مقایسه کرد.

رنگ چشم آبی در کشورهای غربی و آمار اعتیاد به الکل

محققان متوجه شدند که اروپایی آمریکایی‌­های دارای رنگ چشم روشن نسبت بالاتری از اعتیاد به الکل در مقایسه با افراد دارای چشمان قهوه‌ای تیره داشتند؛ اما چشمان آبی ارتباطی بسیار قوی با این وضعیت داشت؛ این تحقیق در نسخۀ جولای مجلۀ آمریکایی ژنتیک پزشکی: ژنتیک روان‌پزشکى‌ اعصاب (بخش ب) منتشر شده است.

نویسندگان این تحقیق توضیح دادند که همان طور که مشخص است، عناصر ژنتیکی که رنگ چشم را مشخص می­‌کنند ژن­‌هایی هستند که به استفادۀ افراطی از الکل مربوط می­‌شوند.

آرویس سولوواری دانشجوی دکترای علوم سلولی، مولکولی و بیولوژی این دانشگاه، در نشست خبری اعلام کرد: «این امر این احتمال را نشان می­‌دهد که رنگ چشم می­‌تواند در تشخیص اعتیاد به الکل مفید باشد.»

محققان خاطرنشان کردند به تحقیقات بیشتری برای درک رابطه رنگ­‌های روشن چشم، به‌خصوص رنگ­‌های آبی، با اعتیاد شدیدتر به الکل نیاز است؛ اما این تحقیق رابطه‌­ای علت و معلولی را بین رنگ چشم و خطر اعتیاد به الکل ثابت نکرده است.

Leave A Reply