چاقی و دلایل بروز آن

0

چاقی و دلایل بروز آن


چاقی تنها مشکلی ظاهری نیست بلکه می‌تواند باعث افزایش ریسک بروز بیماری‌ها شود و سلامتی فرد را به خطر بیاندازد. خطر مشکلاتی از قبیل بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت و بالا بودن فشار‌خون. چاقی زیاد، به نسبت وزنی که دارید، احتمال مبتلا شدن شما به این امراض را افزایش می‌دهد.
خوشبختانه راه‌های ساده‌ای برای کاهش وزن وجود دارد که می‌‌توانند از مضرات چاقی بکاهند. تغییر رژیم غذایی، فعالیت‌ها‌ی فیزیکی و تغییر sf; زندگی می‌توانند به شما کمک کنند تا به وزن مطلوب برسید. همچنین تجویزات دارویی و جراحی‌ لاغری از‌ دیگر راه‌های مقابله با چاقی‌اند.

علائم

از لحاظ علمی، چاقی وقتی رخ می‌دهد که شاخص توده بدنی (BMI) شما ۳۰ یا بالاتر باشد.
این شاخص با تقسیم‌کردن وزن (به کیلوگرم)، بر مجذور قد (به متر) محاسبه می‌شود.
برای بیشتر مردم، BMI تقریبی منطقی از چربی بدن است، هرچند که همیشه دقیق نیست، به همین دلیل بعضی از افراد مانند ورزشکاران پرورش‌اندام، ممکن است بر‌اساس شاخص BMI در رده چاقی قرار بگیرند و این در‌حالی است که آن‌ها چربی اضافه ندارند. اگر در مورد BMI بدنتان مطمئن نیستید، موضوع را با دکترتان در میان بگذارید.

زمان مراجعه به پزشک

اگر فکر می‌کنید چاق شده‌اید و به‌خصوص اگر نگران مشکلات سلامتی مربوط به اضافه‌وزن هستید، به دکتر یا مشاور سلامتیتان مراجعه کنید. باکمک او می‌توانید میزان خطر سلامتی‌تان را ارزیابی کنید و در مورد راه‌های کاهش وزن تصمیم بگیرید.

عوامل

اگرچه ژنتیک، عادات و هورمون‌ها روی وزن فرد تاثیر‌گذارند، اما چاقی هنگامی روی می‌دهد که کالری دریافتی بدن شما بیشتر از کالری باشد که در تحرک‌های ورزشی یا فعالیت‌های روزانه‌تان مصرف می‌کنید. بدن شما این کالری اضافه را به شکل چربی ذخیره می‌کند.

گاهی ممکن است چاقی منشا پزشکی داشته باشد. مانند بیماری‌های غدد تیروئید و هیپوفیز و یا دیگر شرایط و بیماری‌ها. به طور‌کلی، دلایل اصلی چاقی را می‌توان در دسته‌های زیر تقسیم کرد:

  • کم تحرکی: اگر تحرکتان کم باشد، کالری زیادی نمی‌سوزانید. سبک زندگی کم‌تحرک، یعنی کالری دریافتی روزانه‌ شما، به مراتب از کالری که برای کار و فعالیت روزانه‌تان مصرف می‌کنید، بیشتر است.
  • عادت‌ها و رژیم‌غذایی ناسالم: اگر مرتبا به مصرف کالری بیشتر از سوزاندن آن ادامه بدهید، اجتناب از اضافه وزن غیرممکن خواهد بود. رژیم غذایی بیشتر مردم مناطق شهری شامل فست‌فود و نوشیدنی‌های پر‌کالری است.

Leave A Reply