چگونه به صورت اورژانسی از بارداری پیشگیری کنیم؟

0

چگونه به صورت اورژانسی از بارداری پیشگیری کنیم؟

در مورد بسیاری از اتفاقات زندگی می‌توان پیش‌بینی‌های لازم را صورت داد و برای جلوگیری از وقوع حوادث ناخوشایند اقدامات لازم را انجام داد. اما مواردی در زندگی هرکدام از ما پیش می‌آید که چنین پیش‌بینی‌هایی سخت و یا گاهی غیرممکن به نظر می‌رسند. یکی از این موارد سکس است. رابطه‌ای که هر چند در بسیاری موارد بسیار خوشایند و به یاد ماندنی به نظر می‌رسد اما گاهی تنها چند روز پس از وقوع می‌تواند تبدیل به یک کابوس بزرگ شود. می‌پرسید چرا؟ پاسخ بسیار ساده است. یکی از نتایج احتمالی سکس البته از نوع حفاظت‌نشده آن بروز حاملگی است که وقوع آن برای بسیاری از افراد خوشایند نیست.

روش‌های پیشگیری از وقوع حاملگی

اگرچه روش‌های مختلفی برای پیشگیری از وقوع حاملگی وجود دارد اما استفاده از اغلب این روشها نیازمند برنامه‌ریزی از پیش تعیین‌شده است که در زندگی امروزی ما و در بعضی از موارد خاص انجام آن ممکن نیست.

حتی گاهی اوقات چنین پیشبینی نه تنها مفید نیست بلکه ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری نیز به همراه داشته باشد. تصور کنید که برای اولین بار می‌خواهید رابطه سکس را با فرد مورد علاقه خود تجربه کنید. حالا فرض کنید در لحظه موعود ناگهان دست در جیب یا کیف خود کرده و یک عدد کاندوم از جیب خود خارج کنید. یا در پاسخ به نگرانی پسر مورد علاقه خود در مورد سکس حفاظت‌نشده به او بگویید که چون می‌دانستید قرار است در چنین شبی با او سکس داشته باشید از چند روز قبل خوردن قرص‌های ضد حاملگی را آغاز کرده‌اید. طبیعی است حتی تصور چنین صحنه‌ای چندان خوشایند و عاشقانه نیست چه برسد به وقوع آن!

نیاز به وجود روشی برای پیشگیری از حاملگی‌های ناخواسته پس از وقوع سکس پیشبینی‌نشده تنها منحصر به چنین مواردی نیست. در بسیاری از موارد زن و شوهرها نیز ممکن است به هر دلیلی برای سکس آمادگی قبلی نداشته و خود را مسلح به ابزار و روش‌های پیشگیری نکرده باشند. به همین دلیل و برای جلوگیری از وقوع حاملگی‌های ناخواسته در موارد اینچنینی و مشابه آن، روشی ابداع شده که تحت عنوان پیشگیری اورژانسی از حامله‌شدن نامیده می‌شود.

روش استفاده از قرص‌های ضد بارداری برای پیشگیری اورژانسی از بارداری

روش اورژانسی ضد بارداری که از طریق مصرف با دوز بالای قرص‌های ضدبارداری در کوتاه‌ترین زمان ممکن پس از وقوع رابطه جنسی انجام می‌شود تحت عنوان «قرص صبح روز بعد» نیز نامیده می‌شود. البته تعداد دقیق قرص‌های مورد نیاز و دوزهای  مصرف آ‌ن‌ها ارتباط مستقیمی با قرص ضدبارداری انتخابی شما دارد. به عنوان مثال در صورت مصرف قرص‌های پروژسترون تحت عنوان لوونورژسترل بایستی یک عدد از این قرص در اولین فرصت ممکن پس از سکس و قرص دوم در فاصله دوازده ساعت پس از دوز اول مصرف شود. در صورتیکه از قرص‌های ضدبارداری LD استفاده می‌کنید بایستی چهار عدد قرص در اولین فرصت پس از سکس و چهار قرص دیگر در فاصله دوازده ساعت پس دوز اول مصرف کنید.

البته اطلاق عنوان «قرص صبح روز بعد» ممکن است در برخی موارد منجر به ایجاد سوء تفاهم شود. به این دلیل که این روش حتی در صورت اجرا تا ۷۲ساعت پس از سکس نیز می‌تواند موثر باشد و چنین عنوانی سبب بدفهمی برای برخی افراد شود. ممکن است این افراد در صورت عدم دسترسی به قرص در صبح روز بعد از سکس از اجرای این روش ضدبارداری خودداری کنند. البته باید توجه داشته باشید که هرچقدر شروع مصرف قرص‌ها به رابطه جنسی نزدیکتر باشد امکان موفقیت شما در پیشگیری از بروز بارداری ناخواسته نیز بیشتر خواهد بود.

 

Leave A Reply