ورزش و سلامتی در سنین میانسالی

0

ورزش و سلامتی در سنین میانسالی

اغلب افراد تمایل به انجام یک نوع خاص از فعالیت ورزشی دارند و تنها بر روی یک رشته تمرکز می‌کنند. اما برای اینکه بتوانید در گذر عمر و با نزدیک شدن به سنین میانسالی سلامت تمام اعضای بدن خود را تامین کنید لازم است که تمرینات و فعالیت‌های ورزشی خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که همه انواع چهارگانه تمرینات ورزشی مورد نیاز بدن را به صورت متناسب انجام دهید. این چهار نوع عبارتند از:

ورزش‌های هوازی

ورزش‌های هوازی در حقیقت سرعت تنفس و تعداد ضربان قلب را افزایش می‌دهند. انجام این ورزش‌ها باعث حفظ سلامت قلب، ریه‌ها و سیستم گردش خون  شده و وضعیت سلامت عمومی بدن را نیز بهبود می‌بخشد. ضمن اینکه با افزایش آمادگی عمومی بدن، توان شما را برای انجام امور روزمره افزایش می‌دهد. قدم زدن تند، دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری و حتی رقصیدن از جمله فعالیت‌های ورزشی هوازی به شمار می‌روند.

ورز‌شهای قدرتی

تمرینات قدرتی که به صورت کلی با وزنه و دستگاه‌های بدنسازی سر و کار دارند باعث افزایش قدرت عضلات یا ماهیچه‌ها می‌شوند. باید در نظر داشته باشید که حتی تغییری کوچک در میزان قدرت عضلات که با تنها یک یا دوجلسه کوتاه وزنه‌زدن هفتگی به دست می‌آید منجر به تغییر بزرگی در توانایی‌های شما در انجام امور روزمره خواهد شد. این موضوع به خصوص در سنین میانسالی و پس از آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

ورزش‌های تعادلی

ورزش‌های تعادلی منجر به حفظ تعادل بدن و جلوگیری از مشکلاتی مثل سقوط و به تبع آن شکستگی استخوان‌ها به خصوص در سنین بالا می‌شوند. انجام تمرینات تعادلی مربوط به اندام‌های تحتانی مثل ایستادن بر روی یک پا، راه رفتن متناوب بر روی پنجه و پاشنه پا و ورزش باستانی چینی‌ها یعنی تای‌چی  از جمله فعالیت‌های ورزشی تعادلی به حساب می‌آیند.

ورزش‌های انعطافی

ورزش‌های انعطافی یا کششی باعث کشیدگی ماهیچه‌ها و تاندون‌ها شده و انعطاف‌پذیری اندام‌ها را افزایش می‌دهند. ضمن اینکه انجام تمرینات کششی آمادگی عمومی بدن را برای انجام انواع دیگر ورزش‌ها نیز افزایش می‌دهد. ورزش یوگا یکی از انواع بسیار مهم تمرینات کششی به شمار می‌آید.

Leave A Reply