خطرات نوشیدن مزمن الکل برای سلامت انسان

0

خطرات نوشیدن مزمن الکل برای سلامت انسان

واضح است که مصرف الکل می­‌تواند مشکلات سلامتی مهمی از جمله سیروز کبدی و آسیب­‌های مداوم در تصادفات رانندگی ایجاد کند. اما اگر فکر می­‌کنید بیماری کبد و تصادفات ماشینی تنها خطرات سلامتی نوشیدن بی­‌رویه هستند، باید فکرتان را عوض کنید. چرا که محققان مصرف الکل را با بیش از ۶۰ بیماری مرتبط می‌دانند.

جیمز سی. گاربوت، پزشک، استاد روانپزشکی در دانشکدۀ پزشکی چاپل هیل دانشگاه کارولینای شمالی می­‌گوید: «الکل همه جور کاری در بدن می­‌کند، و ما از اثرات آن بطور کامل آگاه نیستیم. الکل مولکول بسیار ریز و پیچیده‌­ای می­‌باشد.»

کم‌خونی و نوشیدن مزمن الکل

نوشیدن بی­‌رویه باعث می­‌شود تعداد سلول­‌های خونی حامل اکسیژن بصورت غیرعادی کاهش یابد. این وضعیت، که تحت عنوان کم‌خونی نامیده می‌شود، می­‌تواند علائم زیادی به بار آورد. از جمله خستگی مفرط، تنگی نفس، گیجی و منگی.

سرطان و نوشیدن مزمن الکل

دکتر جرگن رهم، رئیس دانشکدۀ سیاست اعتیاد دانشگاه تورونتو و یکی از دانشمندان ارشد مرکز اعتیاد و سلامتی روانی تورونتو می­‌گوید: «نوشیدن مداوم الکل خطر سرطان را افزایش می­‌دهد». دانشمندان باور دارند که خطر بیشتر وقتی بوجود می‌­آید که بدن الکل را به استالدئید، که سرطان­‌زایی نیرومند است، تبدیل می­‌کند. مکان‌­های سرطانی مرتبط با مصرف الکل شامل دهان، حلق، حنجره‌، مری، کبد، پستان، و ناحیۀ روده بزرگند. خطر سرطان در مصرف‌کنندگان الکل که دخانیات هم مصرف می­‌کنند حتی بیشتر می­‌شود.

بیماری قلبى‌‏- عروقى‌ و نوشیدن مزمن الکل

نوشیدن بی­رویه مخصوصاً میگسارى و عیاشی، احتمال لخته شدن پلاکت‌هاى‌ خونى‌ را افزایش می­‌دهد که ممکن است باعث سکته یا حمله قلبی شود. محققان هاروارد متوجه شده‌اند که میگساری، خطر مرگ را در میان افرادی که از حملۀ قلبی جان سالم بدر بردند دو برابر کرده است.

نوشیدن بی­رویه و افراطی می­‌تواند برای عضله­‌های قلب مشکل ایجاد کند که این وضعیت مرگبار است، زیرا ماهیچه‌­های قلب ضعیف می­‌شوند و در نهایت از کار می­‌افتادند. فیبریلاسیون‌ دهلیز قلب، که محفظه­‌های بالایی قلب (دهلیز) در آن با بى‌نظمی منقبض می­شوند می­‌تواند باعث ایجاد لخته­‌های خون و در نهایت حمله قلبی شود. فیبریلاسیون‌ بطنى‌ نیز باعث انقباض نامنظم در محفظه های پمپاژ اصلی قلب (بطن) می­‌شود که سریعاً باعث بیهوش شدن فرد می­‌شود و در صورت عدم درمان سریع، فرد دچار مرگ ناگهانی می­‌شود.

تاثیر نوشیدن مزمن الکل در سیروز کبدی

الکل برای سلول­‌های کبد سم است و بسیاری از الکل­‌خواران قهار دچار سیروز می­‌شوند؛ سیروز کبدی گاهی وضعیت مهلکی را ایجاد می­‌کند و کبد آنقدر آسیب می‌بیند که از کار می­‌افتد. اما پیش­بینی افرادی که دچار سیروز می­‌شوند دشوار است. سایتز می­‌گوید: «برخی افرادی که مقدار زیادی الکل می­‌نوشند هرگز به سیروز مبتلا نمی‌شوند، و برخی که خیلی کم الکل می­‌نوشند به سیروز مبتلا می­‌شوند.» زنان بطور خاص و بدلیل ناشناخته در این زمینه آسیب پذیر هستند.

زوال عقل

مغز با پیرشدن بطور متوسط ۱.۹ درصد در هر ده سال کوچک‌تر می­‌شود. این امر طبیعی است. اما نوشیدن زیاد الکل سرعت کوچک شدن نواحی اصلی خاصی از مغز را تسریع می­‌کند و باعث از دست رفتن حافظه و بروز دیگر علائم زوال عقل می­‌شود.

گاربوت می­‌گوید: «نوشیدن افراطی می‌­تواند باعث ایجاد کمبودهای ظریف و تضعیف‌کننده‌ در توانایی برنامه‌ریزی، قضاوت، حل مسئله و اجرای جنبه‌های دیگر “کارکرد اجرایی” شود که همگی جزو توانمندی­‌های مهمتری هستند که به ما اجازه می­‌دهند کارکردهای خود را به عنوان انسان به حداکثر ممکن برسانیم.»

علاوه بر این نوع زوال عقل که ریشه در نحیف‌ شدن مغز دارد، نوشیدن افراطی می­‌تواند کمبودهای تغذیه­ای شدیدی ایجاد کند که اشکال دیگر زوال عقل را باعث می­‌شوند.

تاثیر نوشیدن مزمن الکل بر افسردگی

مدتها این باور وجود داشت که نوشیدن افراطی با افسردگی ارتباط تنگاتنگ دارد، اما بحث بر سر این بود که میگساری مقصر

اول است یا افسردگی. یک نظریه این است که افراد افسرده برای «خود-آرامی» و تسکین دردهای عاطفی خود به سراغ الکل می­‌روند. اما تحقیق بزرگی در نیوزیلند نشان داد که احتمالاً برعکس است یعنی میگساری زیاد باعث افسردگی می­‌شود.

سایتز می­‌گوید: تحقیقات نشان داده وقتی الکل­‌خوران قهار دیگر الکل نمی­‌نوشند، افسردگی آنها تشدید می­‌شود.

حمله صرع

الکل­‌خواری افراطی باعث صرع می­‌شود و حتی در افرادی که به صرع مبتلا نیستند باعث حملاتی می­شود. این موضوع حتی می­‌تواند در روند عملکرد داروهای تشنج نیز اختلال ایجاد کند.

نقرس‌

نقرس‌، حالت دردناکی است که با شکل‌گیری کریستال­‌های اسید اوریک در مفاصل ایجاد می­‌شود. اگرچه برخی موارد آن موروثی هستند، اما نوشیدن مزمن الکل و دیگر عوامل رژیمی نیز در این امر نقش دارند. الکل موارد فعلی نقرس را وخیم‌­تر می­‌کند.

فشار خون بالا و نوشیدن مزمن الکل

نوشیدن مزمن الکل فعالیت دستگاه‌ عصبى‌ سمپاتیک‌ را مختل می­‌کند، دستگاهی که انقباض‌ و آماس‌ رگ­‌های خونی را در پاسخ به اضطراب، گرما، فشار زیاد و سایر موارد کنترل می­‌کند. نوشیدن افراطی و به خصوص میگساری باعث افزایش فشار خون می­‌شوند. این اثر در طول زمان ممکن است مزمن شود. فشار خون بالا مشکلات سلامتی بسیار دیگری از جمله بیماری کلیوی، بیماری‌ها و حمله قلبی را نیز بوجود می­‌آورد.

بیماری‌های عفونی

نوشیدن افراطی دستگاه ایمنی را سرکوب می‌­کند و فرصت کافی برای بیمار‌ی­های عفونی مثل سل، سینه‌پهلو، ایدز (اچ آی وی) و دیگر بیماری‌های مقاربتی جنسی را فراهم می­کند. افرادی که در نوشیدن الکل زیاده­‌روی می­‌کنند بیشتر احتمال دارد مقاربت­‌های پرخطر را انجام دهند. رهمن می­‌گوید: «نوشیدن افراطی باعث افزایش سه برابری مواجهه با خطر بیماری­‌های مقاربتی جنسی می­‌شود.»

آسیب عصبی و نوشیدن مزمن الکل

نوشیدن افراطی باعث آسیب عصبی مشهور به نوروپاتى‌‏ الکلی می­‌شود که باعث مورمورهای دردناک و کرختی­‌های بسیار شدید و تضعیف ماهیچه­‌ها، یبوست‌، اختلالات نعوظی آلت جنسی و دیگر مشکلات می­‌شود. نوروپاتى‌‏ الکلی به این دلیل تشدید می‌شود که نوشیدن مزمن الکل برای سلول­‌های عصبی سم است، یا به این دلیل که کمبودهای تغذیه‌­ای مربوط به نوشیدن افراطی باعث اختلال عملکرد اعصاب می­‌شوند.

التهاب لوزالمعده

سایتز می­‌گوید: «نوشیدن مزمن الکل علاوه بر تحریک معده (ورم معده) باعث آماس لوزالمعده‌ هم می­‌شود. آماس‌ لوزالمعده‌ مزمن فرآیند گوارش را مختل می­‌کند و درد شکمى‌ شدید و اسهال‌ مداوم ایجاد می­‌کند که قابل درمان نیست.» برخی از موارد آماس‌ مزمن لوزالمعده‌ توسط سنگ‌ صفرا ایجاد می­‌شوند، ولی تا ۶۰ درصد ریشه در مصرف الکل دارند.

Leave A Reply