میگرن و سکته قلبی – آیا میگرن ارتباطی با خطر بیشتر حملۀ قلبی دارد؟

0

میگرن و سکته قلبی – آیا میگرن ارتباطی با خطر بیشتر حملۀ قلبی دارد؟

تحقیقات جدید نشان می­‌دهد: افرادی که میگرن دارند با خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری­‌های قلبی روبرو هستند، اما ژن­‌های آنها در ارتباط میگرن و سکته قلبی تأثیری ندارند.

دانشمندان دو تحقیق گسترده را بررسی کردند که به ارتباط میگرن با افزایش خطر بروز بیماری قلبی اشاره داشت. اولین تحقیق تقریباً بیست هزار مبتلا به میگرن و بیش از ۵۵ هزار نفری که به سردردهای شدید مبتلا نبودند را دربرمی­‌گرفت. دومین تحقیق بیش از ۲۱ هزار نفر مبتلا به بیماری قلبی و بیش از ۶۳ هزار نفر بدون بیماری قلبی را بررسی کرده بود.

تحقیقات ژنتیکی در مورد ارتباط میگرن و سکته قلبی

محققان تحت هدایت دکتر آرنو پالوتی، از مؤسسه براد ام آی تی و هاروارد در بوستون، سعی داشتند تنوع ژنتیکی مشترک را میان افراد میگرنی و مبتلایان به بیماری قلبی پیدا کنند. آنها تغییرات ژنتیکی مشترکی بین میگرن با علایم پیش هشدار دهنده و بیماری قلبی پیدا نکردند. اما شواهد نشان می­‌دهد این بیماران با خطر بیشتری از بیماری قلبی نسبت به افراد مبتلا به میگرن بدون پیش هشدار روبرو هستند.

با این حال، میگرن بدون پیش هشدار و بیماری قلبی دارای تنوع ژنتیکی مشترک هستند. اما تحقیق منتشرشده در مجله عصب شناسی ژنتیکی اعلام کرد: تنوع­‌های مشترک در برابر بیماری قلبی محافظت می­‌کنند.

دکتر آنه دوکروس، از دانشگاه مونتپلی­یر در فرانسه، که سرمقاله این تحقیق را نوشته، در نشست خبری آکادمی آمریکایی عصب شناسی گفت: «به بیان دیگر، افراد مبتلا به میگرن بدون پیش هشدار مقدار کمتری از عوامل ژنتیکی را- که خطر بیماری قلبی را افزایش می­‌دهند- دارا هستند. دوکروس گفت: ما باید بفهمیم که چرا مبتلایان به میگرنی که با خطر ژنتیکی محافظتی بیماری قلبی روبرو هستند با خطر بیشتری از مشکلات قلبی روبرو هستند.»

دوکروس اضافه کرد: عوامل ژنتیکی اشاره نشده در این مطالعات نیز می­‌توانند بر خطر بیماری قلبی در میان مبتلایان به میگرن تأثیر بگذارند. عواملی غیرژنتیکی مثل چاقی، فعالیت کم، سیگار کشیدن و افسردگی می­‌توانند در افزایش خطر بیماری قلبی مؤثر باشند.

Leave A Reply