انواع مدیتیشن و فواید آنها

0

انواع مدیتیشن و فواید آنها

اگر می‌خواهید هیپنوتیزم را امتحان کنید، می‌توانید یک مربی را برای دوره‌های یک ساعته یا یک ساعت و نیمه با خود همراه کنید. اگرچه بعضی از آن‌ها ممکن است با مشاوره‌های طولانی‌تر تمرین را آغاز کرده و با جلسات ۱۰-۱۵ دقیقه‌ای پیگیرتان باشند.

بعد از این آموزش درمانگر شما می‌تواند راهکارهایی در اختیارتان بگذارد که پس از تکمیل دوره نیز قادر به هیپنوتیزم خود باشید.

روش دیگری که به فرد کمک می‌کند تا به مزایای هیپنوتیزم دست پیدا کند، ضبط کردن صداست.
برای پیدا کردن یک متخصص هیپنوتیزم با دکترتان صحبت کنید و یا با انجمن هیپنوتیزم بالینی در کشور خود تماس بگیرید.

مدیتیشن

مدیتیشن متشکل است از تعدادی روش‌های آگاهانه که برای کمک به آرامش ذهن و بدن به کار می‌روند.

دو تکنیک اصلی مدیتیشن عبارتند از:

  • مدیتیشن متعالی: فرد، کلمه یا عبارتی آهنگین را تکرار می‌کند (معروف به مانترا) و تلاش می‌کند تا دیگر افکار و احساسات را موقتا دور بریزد.
  • مدیتیشن ذهن آگاه: فرد تمام تمرکزش را صرف احساسات و افکارش می‌کند. این نوع از مدیتیشن معمولا در جلسات کاهش استرس تدریس می‌شود.

فواید مدیتیشن

مطالعات نشان می‌دهد که مدیتیشن تحمل درد، سطح فعالیت و عزت‌نفس را افزایش داده و از اضطراب، استرس و افسردگی و نیاز به داروهای مسکن، می‌کاهد.

مدیتیشن ذهن آگاهی به خوبی امتحانش را در کاهش درد بیمارانی که دچار دردهای مزمنی مانند سردرد، کمردرد، درد قفسه‌سینه، معده درد و روده درد بوده اند، پس داده است.

انواع متنوعی از مدیتیشن و سازمان‌های صادر کننده گواهینامه آموزشی وجود دارند. برای مثال، فرد می‌تواند مدرک کاهش استرس مبتنی بر مدیتیشن ذهن‌ آگاهی (MBSR) را کسب کند. اما اگر بازهم مطمئن نیستید، می‌توانید با پزشکتان در این رابطه مشورت کنید تا به شما مربی خوب و یا مرکز آموزشی استاندارد را معرفی کند.

برای تمرین مدیتیشن، جلسات حضوری مکرر با مربی ضروری نیست. یکی از مطالعات اخیر بر روی درک ما از درد و روش‌های مختلف آموزش ذهنی نشان می‌دهد که تمرینات ساده و کوتاه مدیتیشن ذهن آگاه نیز می‌تواند تاثیر مثبت بلند مدت و قابل‌توجهی بر درد داشته باشد.

آرامش درمانی

آرامش درمانی شامل طیف وسیعی از تکنیک‌هایی است که برای کاهش استرس به کار می‌روند. علاوه بر مدیتیشن، انواع عمده تکنیک‌های آرامش‌بخش به این شرحند:

آرامبخشی تدریجی عضلانی که با عنوان آرامش عضلانی و ریلکسیشن جاکوبسن نیز شناخته می‌شود. در این تکنیک عضلات را پشت سرهم و به صورت سیستماتیک، به آرامی منقبض کرده، مدت کوتاهی به همان حالت نگه‌داشته و سپس دوباره آن‌ها را منبسط می‌کنند. این تمرین از بالا بردن آهسته انگشتان پا آغاز می‌شود و در طول مدت انجام دادن آن، فرد باید تفاوت بین فشار انقباض و آرامش انبساط را احساس کند.

آرامش خودزا روشی است که در آن از قوه تخیل و هوشیاری فیزیکی برای رسیدن فرد به ریلکسیشن بهره می‌برند. به این شکل که فرد خودش را در مکانی آرام تصور می‌کند و بر روی احساسات مختلف فیزیکی مانند سنگینی اندام یا ضربان‌ آرام قلبش تمرکز می‌کند. افراد ممکن است که تمرینات را خودشان انجام بدهند و تصوری دلخواه داشته باشند و یا از درمانگرشان کمک بگیرند که در این‌صورت تشویق می‌شوند تا نسخه‌ای موفق‌تر از خودشان را در برابر تنش‌های دنیای خارج تصور کنند.

نفس کشیدن نیز اگر طبق قاعده خاصی انجام شود می‌تواند به کاهش استرس کمک کند. به این شکل که بعد از قرار دادن یک دست روی قفسه‌سینه و دیگری بر روی شکم، از فرد خواسته می‌شود که به آرامی نفس عمیقی بکشد و تا حدممکن هوا را ذخیره کند، همزمان با این عمل باید دستش را روی شکمش فشار داده و بعد از چند ثانیه حبس‌کردن نفس، به آرامی بازدمش را رها کند.

مزایای آرامش‌بخشی

شواهد تحقیقات در حال انجام نشان می‌دهد که این تکنیک‌ها بر روی کاهش دردهای مزمن ناشی از استرس، موثر واقع شده‌اند. مزایای دیگر آن شامل کاهش تنش‌های عضلانی و بی‌خوابی بوده و افزایش سطح فعالیت فرد را به همراه داشته است.

بهترین راه فراگیری تکنیک‌های آرامش‌بخش،کمک گرفتن از یک مربی متخصص است. به طور معمول این تکنیک‌ها در کلاس‌های گروهی آموزش داده‌شده و در خانه به صورت انفرادی و دوره‌ای تمرین می‌شوند.

در واقع در این زمینه هیچ مجوز رسمی پذیرفته‌شده‌ای وجود ندارد، با این‌ حال، تمرینات اغلب به توصیه درمانگران و روان‌شناسان انجام می‌شوند. برای پیشنهادی بهتر، با پزشکتان مشورت کنید.

خطرات ناشی از معالجات ذهنی- فیزیکی

اگرچه این روش‌ها به اندازه معالجه‌های دارویی یا جراحی‌ها خطرناک نیستند، با‌ این حال عوارض جانبی داشته‌اند. اگر مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستید، متخصصان٬ آرامبخشی تدریجی عضلانی را به شما پیشنهاد نمی‌کنند. چون انقباض شکم می‌تواند موجب افزایش فشار در قفسه سینه شود که کاهش پنبض و کندی بازگشت خون به قلب و افزایش فشار وریدی را به همراه دارد.

درصورتیکه سابقه بیماری‌های روانی یا صرع داشته‌اید، بهتر است که قبل از اینکه مدیتیشن را آغاز کنید با پزشکتان در این مورد مشورت کنید. طبق گزارش‌ها، سابقه حملات شدید برای این دسته از بیماران، هنگام تمرینات سخت و طولانی وجود داشته‌است.

هیپنوتیزم یا ریلکسیشن عمیق می‌تواند احتمال بروز مشکلات روانی در افرادی که تجربه ناگواری را پشت سر گذاشته‌اند و یا نسبت به خاطرات ناخوشایند گذشته‌شان هنوز حساسند، افزایش دهد. بنابراین انجام این تمرینات به بیماران دارای سابقه مشکلات روانی توصیه نمی‌شود. از آن‌جا که تنها متخصصان آموزش‌دیده هیپوتیزم صلاحیت همراهی بیمارانی با این شرایط را دارند، لازم است که از پزشکان با تجربه برای انجام هیپنوتیزم کمک بگیریم.

Leave A Reply