آنچه باید درباره ماریجوانا، حشیش یا علف بدانید.

0

آنچه باید درباره ماریجوانا(کانابیس)، حشیش یا علف بدانید.

این روزها تقریبا همه افراد در سرتاسر دنیا با این ماده آشنایی دارند. چه در آمریکا زندگی کنید چه در اروپا و چه در ایران، احتمالا نام کانابیس، ماریجوانا، حشیش، وید، علف، سیگاری و پات را شنیده و یا آن‌ها را امتحان کرده‌اید. اگر جزو یکی از مصرف کنندگان مواد ذکر شده و یا مشابه آن بوده‌اید جای تعجبی ندارد. چون به عنوان مثال در کشور امریکا از هر سه نفر، یک نفر، یکی از مشتقات این ماده را در گذر عمر خود امتحان کرده است. در ایران نیز امروزه انواع مختلف مشتقات گیاه کانابیس به ویژه حشیش و علف در اختیار همه قرار دارد و به خصوص جوانان از آن استقبال زیادی می‌کنند. این استقبال به ویژه زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم این گیاه بر خلاف مشتقات مورفین از جمله تریاک، هروئین و شیشه خاصیت اعتیادزایی ندارد.

ماریجوانا یا کانابیس چیست؟

ماریجوانا و مشابهات آن از گیاهی تحت عنوان کانابیس ساتیوا (Cannabis Sativa) مشتق می‌شوند. ترکیب موثر تمامی این مشتقات، THC یا همان (tetra hydro cannabinol) نام دارد و همین ترکیب است که سبب بالا رفتن خلق یا همان به اصطلاح امروزی «های شدن» مصرف‌کننده می‌شود. THC و سایر ترکیبات ماریجوانا، سبب ایجاد تغییرات در وضعیت فیزیکی بدن نیز می‌شوند که به آنها خواهیم پرداخت.

کانابیس به اشکال مختلف قابل مصرف است اما شایع‌ترین روش آن دود کردن برگ‌های خشک، گل‌ها و دانه‌های گیاه است. در برخی کشورها، این گیاه با مواد اولیه خوراکی‌ها ترکیب شده و از آن کیک‌های شکلاتی و سایر شیرینی‌جات درست می‌شود. روش شایع دیگر نیز دود کردن عصاره مایع یا جامد گیاه به طرق مختلف است.

جدا از اینکه این ماده چگونه وارد بدن می‌شود باید بدانید تقریبا بر تمامی ارگان‌های بدن از جمله سیستم اعصاب و ایمنی تأثیر می‌گذارد. وقتی یکی از انواع کانابیس را دود می‌کنید بدن بلافاصله THC موجود در آن را جذب می‌کند. اما اگر یکی از انواع خوراکی کانابیس را مصرف کنید زمان بیشتری طول می‌کشد تا شاهد آثار جذب این ماده بر بدن خود باشید. چون ابتدا بایستی توسط دستگاه گوارش تجزیه شود، سپس به جریان خون وارد شده و تأثیر خود را بر ارگان‌های مختلف بگذارد. اثرات کانابیس، معمولاً پس از سه تا چهار ساعت از بین می‌روند.

تغییرات خلق و خو و مصرف مداوم کانابیس

اغلب افراد برای دسترسی به شادی، آرامش و فاصله گرفتن از واقعیت‌های زندگی روزمره کانابیس مصرف می‌کنند. البته در کنار تمامی این “تأثیرات مثبت”، مصرف ماریجوانا سبب برخی تغییرات خلقی و ذهنی منفی نیز می‌شود. پارانویا، اضطراب و افسردگی نمونه‌هایی از این تغییرات منفی هستند. فراموشی کوتاه‌مدت یکی دیگر از عوارض مصرف ماریجوانا است که البته پس از چند ساعت بهبود مییابد.

تغییرات فیزیکی و تاثیرات کانابیس

دود کردن کانابیس، تعداد ضربان قلب را تا دو برابر افزایش می‌دهد که این افزایش، گاهی تا سه ساعت ادامه خواهد یافت. به همین دلیل است که برخی افراد به محض مصرف سیگاری، حشیش، ماریجوانا و سایر ترکیبات مشابه دچار سکته قلبی می‌شوند. علاوه بر این، کانابیس، سبب کاهش فشار خون و افزایش خونریزی در صورت بروز آن می‌شود. اگرچه دود کردن این ماده سبب تحریک ریه‌ها و دستگاه تنفسی می‌شود و به همین دلیل احتمال وقوع عفونت‌های دستگاه تنفسی را افزایش می‌دهد اما مدارک مستندی مبنی بر افزایش خطر سرطان دستگاه تنفسی مانند آنچه در مورد سیگار موجود است در دست نیست.

سایر تغییراتی که ممکن است بر اثر مصرف کانابیس به آن‌ها دچار شوید عبارتند از:

گیجی، قرمز شدن چشم‌ها و گشاد شدن مردمک‌ها، خشک شدن دهان، افزایش اشتها، کند شدن عملکرد و به تأخیر افتادن قضاوت‌ها و واکنش‌ها. به دلیل همین کند شدن واکنش‌ها است که ریسک تصادفات رانندگی پس از مصرف ماریجوانا افزایش می‌یابد.

البته باید بدانید جدا از تمامی موارد ذکر شده، گیاه کانابیس نقش‌های مثبتی در بهبود گروهی از علائم و بیماری‌ها دارد و به همین دلیل است که مصرف آن در برخی کشورها و مناطق و با شرایط خاص، مجاز اعلام شده شده است.

 

 

Leave A Reply