عکس‌های سلفی چه چیزی را در مورد شخصیت شما آشکار می‌کنند؟

0

عکس‌های سلفی چه چیزی را در مورد شخصیت شما آشکار می‌کنند؟

این روزها گرفتن عکس سلفی از خود در تمام نقاط دنیا باب شده است. تا جایی که می‌شود گفت هر کسی گوشی موبایل دارد احتمالا حداقل یک بار هم که شده گرفتن عکس سلفی را امتحان کرده است. اگر بخواهیم از دلایل گرفتن این عکس‌ها بپرسیم پاسخ‌های بسیار متنوع و جالبی خواهیم شنید. بعضی‌ها سلفی می‌گیرند چون تنها هستند و نمی‌خواهند لحظه مهمی را که در آن قرار دارند از دست بدهند. بعضی‌ها سلفی می‌گیرند چون در آن لحظه مشخص، آینه ندارند و می‌خواهند قیافه خود را بهتر ببینند. بعضی‌ها هم سلفی می‌گیرند چون این روزها مد شده و عکس‌های سلفی جای انواع دیگر عکس را در پروفایل‌های فیسبوک و سایر شبکه‌های اجتماعی گرفته اند. اما تحقیقات اخیر نشان داده که یک عکس سلفی، جدا از آنکه با چه انگیزه‌ای گرفته شده باشد می‌تواند نکات جالبی را در مورد شخص مورد نظر برای مخاطبانش آشکار کند. نکاتی که در مورد ویژگی‌های شخصیتی او است و احتمالا در موقع گرفتن عکس، خود نیز به این ویژگی‌ها فکر نمی‌کرده است.

مطالعات قبلی بر محتوی روانشناختی مستتر در عکس‌های سلفی مبتنی بود. به عنوان مثال نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد حاکی از آن بود که گرفتن عکس‌های سلفی فراوان و مکرر می‌تواند ناشی از وجود یک اختلال روانی از جمله اختلالات وسواسی باشد. مطالعات دیگر نیز نقش بیماری‌ها و اختلالتی همچون نارسیسیسم یا خود برتر بینی، جدا افتادگی از اطرافیان و افسردگی را در گرفتن عکس‌های سلفی فراوان و بی‌دلیل نشان می‌داد.

اما در مطالعه‌ای جدید که در کشور سنگاپور انجام شد محققان ۱۲۳ فرد که عکس‌های سلفی خود را در میکروبلاگ معروف سینا ویبو منتشر می‌کردند را انتخاب کردند. این شرکت‌کنندگان ابتدا به مجموعه‌ای از سوالات پاسخ دادند و سپس از گروهی از دانشجویان چینی خواسته شد با دیدن عکس‌های سلفی این افراد در مورد ویژگی‌های شخصیتی آنان قضاوت کنند. محققان مطالعه را به ۱۳ موضوع در عکس‌های سلفی محدود کردند. مثلا جمع کردن لب‌ها، صورت اردکی، نگاه کردن مستقیم به دوربین، نشان دادن عواطف مثبت، نگاه داشتن دوربین در زاویه بالا، گرفتن نمای کامل یا ناقص صورت، و یا نشان دادن نمای پیشزمینه عکس چه در حالت خصوصی یا در مکان‌های عمومی نمونه‌هایی از این موضوعات بودند.

نتایج مطالعه بسیار جالب بود. به عنوان مثال افرادی که توسط دانشجویان، سطح بالاتری از مقبولیت را یافته بودند آنهایی بودند که احساساتی مثبت را در چهره خود نشان داده بودند و دوربین را از زاویه پایین نسبت به صورت خود گرفته بودند. در ضمن افرادی که با وجدان تلقی شده بودند آنهایی بودند که تلاش کرده بودند تصویر پسزمینه مکانی که در آن قرار داشتند در عکس سلفی نشان داده نشود. نکته‌ای که مخاطب را به این فکر می‌انداخت که این افراد اهمیت زیادی برای موضوع حریم خصوصی چه در مورد خود و چه در مورد دیگران قائل هستند. در سمت مقابل افرادی که از ژست‌های عجیب ولی رایجی مثل داک‌فیس یا همان صورت اردکی‌شکل استفاده کرده بودند به عنوان افراد دارای عواطف ناپایدار و حس خود برتربینی ارزیابی شدند.

علاوه بر نکات ذکر شده، نتایج تحقیقات نشان می‌داد سلفی ارتباط زیادی با ارزیابی فرد صاحب عکس از خود نیز دارد. به عبارت دیگر شخص تصویر و ارزیابی درونی خود را در غالب تصویری که از خود می‌گیرد تثبیت کرده و آن را در معرض تماشای سایرین قرار می‌دهد. حالا بد نیست نگاهی به آخرین عکس سلفی خود و دوستانتان بیندازید و سعی کنید برخی از ویژگی‌های شخصیتی مستتر در آن‌ها را حدس بزنید.

Leave A Reply