عوامل خطرساز بروز چاقی

0

عوامل خطرساز بروز چاقی

چاقی معمولا نتیجه ترکیبی از چند عامل است از جمله:

 • ژنتیک: ژن های شما ممکن است که روی مقدار چربی که بدنتان ذخیره می‌کند و همچنین روی نحوه توزیع این چربی، تاثیرگذار باشند. همینطور ژنتیک می‌تواند در میزان توانایی بدن برای تبدیل غذا به انرژی و چگونگی سوزاندن کالری‌ها طی فعالیت‌ها، نقش داشته باشد.
 • سبک زندگی خانواده: چاقی ممکن است خانوادگی باشد. اگر یکی از والدین شما یا هردوشان اضافه‌وزن داشته باشند، شانس چاقی شما بالا می‌رود. این تنها به دلایل ژنتیکی نیست، اعضای یک خانواده معمولا عادات غذایی و فعالیت‌های روزانه مشابهی دارند.
 • کم‌تحرکی: اگر تحرکتان کم باشد، کالری زیادی نمی‌سوزانید. سبک زندگی کم تحرک، یعنی کالری دریافتی روزانه‌ شما، به مراتب از کالری که برای کار و فعالیت روزانه‌تان مصرف می‌کنید، بیشتر است. داشتن مشکلات پزشکی، مانند آرتروز، می‌تواند موجب کم تحرکی فرد شده و به چاقی او کمک کند.
 • رژیم ناسالم: رژیم غذایی پرکالری، خالی از میوه و سبزیجات، پر از فست‌فود و نوشیدنی‌های پرکالری در وعده‌های زیاد، به اضافه‌وزن کمک می‌کند.
 • مشکلات پزشکی: چاقی ممکن است در برخی افراد منشا پزشکی داشته باشد. مانند سندرم پرادرویلی، سندرم کوشینگ و یا دیگر شرایط و بیماری‌ها، همانند آرتروز که باعث کم‌تحرکی و در نتیجه اضافه‌وزن می‌شود.
 • داروهای خاص: استفاده از بعضی داروها می‌تواند منجر به چاقی شود اگر نتوانیم که تاثیراتشان را با ورزش و رژیم صحیح خنثی کنیم. داروهایی از قبیل داروهای ضد‌افسردگی، داروهای ضدتشنج، داروهای دیابت و ضد‌روان‌پریشی، استروئیدها و بتابلاکرها.

 • جامعه و مشکلات اقتصادی: تحقیقات نشان داده که جامعه و مسائل اقتصادی در چاقی فرد بی‌تاثیر نیستند. اگر شما مکانی مناسب برای ورزش در اختیار نداشته باشید، اضافه‌وزن اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. به‌همین شکل ممکن است که به پخت غذاهای سالم‌تر فکر نکنید یا حتی پول کافی برای خرید غذاهای سالم نداشته باشید. علاوه‌ بر ‌این، افرادی که شما با آن‌ها معاشرت می‌کنید هم می‌توانند در وزن شما موثر باشند. اگر بستگان یا دوستانی چاق دارید، احتمال اضافه‌وزن شما بالا می‌رود.
 • سن: چاقی می‌تواند در هر سنی بروز‌ کند، حتی در کودکان. اما به تدریج که سن بالاتر می‌رود، تغییرات هورمون‌ها و البته سبک زندگی بدون تحرک، ریسک ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد. علاوه‌برآن با بالارفتن سن، ماهیچه‌ها ضعیف‌تر می‌شوند و سوخت‌و‌ساز بدن، دشوارتر. پس نیاز به سوزاندن کالری در بدن کمتر می‌شود و درنتیجه رهایی از چربی‌های اضافه دیگر ساده نیست. اگر رژیم غذایی‌تان را کنترل نکنید و همراه با سنتان، فعالیت‌ ورزشی‌تان را افزایش ندهید، احتمال چاقی‌تان بالا می‌رود.
 • بارداری: اضافه‌وزن در دوران بارداری اجتناب‌ناپذیر است و خلاص‌شدن از این وزن حتی بعد از تولد نوزاد برای بعضی از زنان دشوار است. این وضعیت احتمال بروز چاقی در زنان را افزایش می‌دهد.
 • ترک‌کردن سیگار: ترک‌کردن سیگار معمولا با اضافه‌وزن همراه است و برای بعضی از افراد، این اضافه‌وزن منجر به چاقی می‌شود. هرچند که در درازمدت، ترک سیگار برای سلامتی شما مفیدتر از کشیدن آن است.
 • کم خوابی: نداشتن خواب کافی و یا خواب بیش‌از‌حد می‌تواند در هورمون‌های شما تغییراتی ایجاد کند که این تغییرات اشتهای شما را افزایش می‌دهند و ممکن است به مصرف مواد‌غذایی پرکالری و کربوهیدرات‌ تمایل پیدا کنید. موادی که منجر به چاقی می‌شوند.

اینکه شما یکی یا بعضی از موارد بالا را دارید به این معنا نیست که سرنوشتتان چاق‌شدن است. می‌توان بیشتر این عوامل را با رژیم غذایی سالم، فعالیت، ورزش و تصحیح عادات، کنترل کرد.

Leave A Reply