شستن صورت با آب ساده : من صابون را کنار گذاشتم.

0

شستن صورت با آب ساده : من صابون را کنار گذاشتم.

قبل از اینکه این متن را با یکی دیگر از آن مقاله‌های ضد صابون! اشتباه بگیرید، اجازه بدهید مطلبی را روشن کنم: من عاشق تمیز بودن هستم.
معمولا تنها انگیزه‌ام برای بیدار شدن و بیرون آمدن از تخت، دوش گرفتن است. همیشه در کیف دستی‌ام ژل ضد باکتری به همراه دارم و حتی به خاطر وسواس، دستگیره در را به کمک آستینم می چرخانم. به پیشنهاد یکی از همکارانم که معتقد بود همه مشکلات پوستی من ریشه در موادی که برای بهتر شدن پوستم استفاده می کنم دارند، یک هفته ازصابون استفاده نکردم و در طی این مدت متوجه شدم که تا حد زیادی حق با او بوده است.

یک عمر زندگی با پوست چرب

به یاد دارم که در دوران کودکی، مادرم هر شب یک لیف حمام ساده و ظرفی آب گرم را در اختیارم می گذاشت تا قبل از اینکه مرا برای خواب به اتاقم بفرستد، صورتم را با آن شستشو بدهم.
اما بعد، بلوغ آغاز شد و همراه با آن، دردسرهای من با پوست چربم. کارم شده بود شستن صورتم با آب و بعد استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده برای خلاص شدن از شر خشکی پوستم تا بتوانم دوباره آن را با آب بشویم.

در سن ۲۲ سالگی، کلافه از این مشکل، تصمیم گرفتم که برای حل کردنش دست به هر کاری بزنم، حتی اگر این هر کاری، در حقیقت انجام دادن کاری نباشد.

خداحافظی با پوست خشک

شستن صورت بدون صابون دقیقا به همان سادگی است که به نظر می‌آید. من هر روز صبح از خواب بیدار می شدم و صورتم را فقط زیر آب گرم دوش صبحگاهی‌ام می گرفتم و سپس آن را با حوله خشک می کردم. وقتی از محل کارم به خانه بر می‌گشتم ، کمی آب ولرم مقابل سینک به صورتم می‌زدم و با یک حوله یا دستمال کاغذی خشکش می‌کردم.


اولین باری که صورتم را بدون هیچ ماده پاک‌کننده‌ای شستم، خیلی زود متوجه شدم که پوستم چقدر بهتر شده است. از خشکی آزاردهنده همیشگی‌اش خبری نبود و من توانستم بدون هیچ زحمتی حالت پوست صورتم را تغییر بدهم. بدون اینکه احساس کنم پوستم در حال کش آمدن است.

چرب بودن پوستم تا آن موقع بزرگترین نگرانی پوستی من بود و به طرز شگفت‌انگیزی دریافته بودم که نشستن آن از چرب بودنش می‌کاهد. من هنوز هم دوست دارم که وقتی به خانه برمی‌گردم صورتم را بشویم اما دیگر نگران این نیستم که مردم متوجه پوست چربم شوند با پشت سرم به من لقب “صورت پیتزایی” را بدهند (که باید اعتراف کنم این مساله یکی از بزرگترین نگرانی‌های من بود.) هرچند که من هیچ‌وقت به صورت جدی مشکل جوش صورت نداشتم اما هر ازگاهی سر و کله چندتایی از آن ها روی صورتم پیدا می‌شد. یک هفته شاید کمی برای گرفتن این نتیجه که شستن صورت بدون صابون، درمانی معجزه آسا برای جوش‌هاست، زود باشد، اما می‌توانم بگویم که از وقتی شروع کرده‌ام، لکه‌های زیادی روی صورتم ندیدم.

حتی روی آرایش هم جواب می دهد

اوایل در استفاده از مواد آرایشی شک داشتم چون مطمئن نبودم که بدون صابون چطور می‌توانم آن را از صورتم پاک کنم. وقتی دوباره تصمیم به استفاده از مواد آرایشی گرفتم، سعی کردم که برای پاک کردن آن ها از روغن طبیعی نارگیل به عنوان پاک‌کننده استفاده کنم که این برخلاف خواسته طبیعی من بود. چرا می‌بایست به پوستی که مشکل چرب بودن داشت، روغن می‌مالیدم؟


با این حال تکه پنبه‌ای را به کمی روغن نارگیل آغشته کردم و آن را به آرامی روی پلک‌هایم مالیدم. ریمل و خط چشمم در چند لحظه پاک شد. سپس با آب گرم و حوله، باقی مانده روغن و آرایش را از صورتم پاک کردم.

دلیل علمی آن که چرا صابون می‌تواند برای صورت شما مضر باشد

به طور کلی، استفاده از صابون می‌تواند تعادل چربی طبیعی صورت را بر هم بزند. بعضی از مواد تشکیل‌دهنده صابون‌های صورت خواصی عجیب و غیرمنتظره دارند، مانند سدیم لوریل سولفات که به عنوان عامل سرطان شناخته شده است. صابون، چربی طبیعی صورت شما را از بین می‌برد و باعث خشکی پوستتان می‌شود، احساسی که من دوبار در روز تجربه می‌کردم.
دکتر پاتریشیا فریس، یکی از اعضای انجمن سلامت پوست آمریکا در مصاحبه‌اش با وال استریت ژورنال می‌گوید: “وسواس در تمیزی موضوعی نیست که ما بخواهیم به آن بپردازیم، چرا که می‌تواند مضر باشد.”

طبق توضیحات فریس مضرات این وسواس برای پوست شما خارش، سوزش و گر گرفتگی است. در حقیقت بیشتر پزشک‌ها به مردمی که از مشکلات پوستی شدیدی مثل آکنه رنج نمی‌برند، توصیه می‌کنند که برای سلامت پوست صورتشان، تنها کافیست که هر شب قبل از خواب صورتشان را یک بار با آب شستشو دهند.

Leave A Reply