دویدن و تأثیرات شگرف آن بر سلامت

0

دویدن و تأثیرات شگرف آن بر سلامت

دویدن می‌تواند به طور شگفت انگیزی در بهبود سلامتی موثر باشد، به شرط آنکه به حد کافی انرژی و فعالیت داشته باشید.

زانوهای سالم

آیا فکر می‌کنید که دویدن زانوان شما را خسته می‌کنند؟ پس بهتر است دوباره فکر کنید. بر اساس یافته‌های مطالعات اخیر دویدن حتی از ابتلا به آرتروز زانو جلوگیری می‌کند، بیماری که میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا از آن رنج می‌برند. همچنین مطالعات نشان می‌دهد کسانی که به واسطه کارشان زیاد راه می‌روند تا ۱۸درصد کمتر از ویلچیر استفاده می‌کنند، زیرا دویدن باعث می‌شود که ضخامت غضروف زانوها افزایش یابد.

استرس کمتر

وقتی بحث به اثرات دویدن بر خلق و خوی انسان‌ها می‌رسد مطالعات نشان می‌دهد که دویدن چیزی بیشتر از بالا رفتن هورمون آندورفین یا همان هورمون ضددرد داخلی بدن را با خود به همراه دارد. بر اساس یافته‌های مجله عصب‌شناسی، دویدن می‌تواند با تحریک سلول‌های عصبی اضطراب را کاهش داده و استرس شما را قطع کند.

پایین آمدن ریسک سرطان سینه

طبق مطالعه انجام‌شده در سال ۲۰۱۳ در میان بیش از ۷۰ هزار زن، آن دسته از زنانی که حداقل ۷ ساعت در هفته پیاده‌روی می‌کنند ۱۴ درصدکمتر از کسانی که فعالیتی ندارند به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. این موضوع حتی برای زنانی که فعال‌تر هستند و برای حداقل ۶ ساعت در هفته ورزش فعال دارند (مانند دویدن و شناکردن)‌ خطر ابتلا به سرطان سینه را تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد.

ذهن باز

یک خبر خوب: نیازی نیست که با تقلای زیاد به دنبال نتیجه بهتر باشید. بر اساس یافته‌های یک مطالعه جدید، کسانی که یک فعالیت منظم هفتگی سبک مانند راه رفتن روی تردمیل به مدت یک ساعت – سه بار در هفته- دارند، تنها بعد از سه ماه اثرات آن را روی حافظه خود خواهند دید. این مطالعه به شما پیشنهاد می‌کند که یک فعالیت کوتاه‌مدت می‌تواند به کاهش سرعت پیر شدن شما نیز کمک کند.

زندگی طولانی‌تر

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ بر روی بیش از ۵۵ هزار نفر از افرادی که در برنامه روزانه خود دویدن را قرار داده‌اند ( حتی برای روزی ۵ تا ۱۰ دقیقه) صورت گرفته است نشان می‌دهد این افراد به طور میانگین سه سال بیشتر از سایرین عمر می‌کنند.

شایان ذکر است احتمال بروز سکته قلبی در دوندگانی که تمرینات بیشتر و طولانی‌تری را انجام می‌دهند به طور قابل توجهی نسبت به سایرین کمتر است.

Leave A Reply