باور نادرست:دارو درمانی به سلامتی کمک می‌کند.

0

باور نادرست:دارو درمانی به سلامتی کمک می‌کند

حقایقی که بسیاری از پزشکان نیز نمی‌دانند – قسمت پنجم

مردم داروها را برای کنترل بیماری‌های بیشماری مصرف می‌کنند. داروهایی که توسط پزشک تجویز و یا توسط خود بیماران خریداری می‌شوند. در دوران کارآموزی‌ام هزاران بیمار مسن دیدم که بالای ده نسخه پزشکی به همراه داشتند و داروهای بیشماری می‌خریدند. اما اگر از جامعه آماری متوسطشان، حالشان را جویا شوید، بیشترشان خواهند گفت که علیرغم مصرف داروهای بیشمار، احساس مطلوبی ندارند. اما چرا باید اینطور باشد؟ مگر نه اینکه داروها می‌بایست به سلامتی‌شان کمک می‌کرد، پس چرا اوضاعشان را بدتر می‌کند؟ ما برای این سوال چند پاسخ داریم.

در ابتدا، باید بدانید هر دارویی که می‌بلعیم، از نظر سیستم ایمنی بدن به عنوان “سم” شناخته می‌شود. این بار سمی، فشار اضافی را روی بافت‌های بدن افزایش می‌دهد، پس باید سم‌زدایی و پاکسازی شوند و این نیاز به سم‌زدایی، به کبد و کلیه فشار آورده و می‌تواند به این اندام‌های حیاتی آسیب برساند. علاوه ‌بر این، همه داروها در واقع برای مداخله در فیزیولوژی طبیعی بدن طراحی شده‌اند، پس طبیعی است که عوارض جانبی اجتناب‌ناپذیری داشته‌باشند. چرا؟

زیرا هربار که دارو بخشی از علائمچگونگی تنظیم کلسترول از طریق رژیم غذایی یک بیماری را از بین می‌برد،بدن باید تاوانی فیزیولوژیک برای این جای خالی پس بدهد، پس مسیرهای ایمنی مختلف فیزیولوژیکی را برای جبران در پیش می‌گیرد. از این‌رو، بیمار علائم ناخواسته جدیدی را با عنوان “عوارض جانبی دارو” تجربه می‌کند. بعضی از این عوارض می‌توانند به صورت بالقوه، خطرناکتر از تهدیدی باشند که برای مقابله با آن وارد بدن شده‌اند. بسیاری از عوارض جانبی داروهای غیرضروری، تنها بار سمی بدن را افزایش می‌دهند. مساله مهم دیگری که باید در نظر بگیریم این است که علائم بیماری در واقع واکنش طبیعی بدن برای مقابله با مشکلیست که با آن روبرو شده‌است. اگر با دارو این علائم را از بین ببرید، ممکن است بعد از قطع مصرف دارو، اگر هنوز بدنتان مشکل را شناسایی نکرده باشد، علائم برگردند.

سعی دارم چه بگویم؟ ساده ‌است. اگر بیماری که از فشار خون بالا رنج می‌برد و برای کنترل آن دارو مصرف می‌کند، دارو را قطع کند، فشار خونش دوباره بالا خواهد رفت. اگر کسی مشکل التهابش را با داروی ضدالتهاب کنترل کند، پس از کنارگذاشتن دارو، التهاب و درد دوباره برمی‌گردد. اگر احتقان سینوس را با داروی ضد احتقان رفع کند، بعد از تمام شدن دارو، دوباره تراکم مواد را احساس خواهدکرد، پس به تجربه می‌بینیم که بسیاری از داروها سلامتی را بهبود نمی‌بخشند بلکه صرفا علائم بیماری را کنترل می‌کنند.

Leave A Reply