حقایقی که بسیاری از پزشکان نیز نمی‌دانند – قسمت اول

0

حقایقی که بسیاری از پزشکان نیز نمی‌دانند – قسمت اول

وقتی از پزشکتان سوالی می‌پرسید از وی توقع دارید که بر اساس آخرین یافته‌های علم پزشکی پاسخ سوالتان را بدهد. اما واقعیت این است که علم پزشکی بسیار گسترده‌تر از آن است که یک پزشک بتواند بر همه زمینه‌های آن مسلط شود. ضمن اینکه به علت رشد بسیار سریع این علم٬ امکان به‌روز بودن در زمینه‌های مختلف  برای یک پزشک تقریبا غیر ممکن است. همین نکته باعث شده که برخی از باورهای نادرست در زمینه‌های مختلف مرتبط با پزشکی٬ علی‌رغم رد شدن توسط مراجع علمی همچنان توسط برخی پزشکان به عنوان یک حقیقت علمی پذیرفته شده و در نتیجه در اختیار بیماران قرار گیرند. در این سری از مطالب به برخی از موارد شایع این باورهای نادرست اشاره می‌کنیم.

باور نادرست: بهترین درمان برای کمردرد استراحت است.

بسیاری از مردم و حتی پزشکان بر این باورند که کمردرد نشانه‌ایست از بروز آسیب در ستون فقرات و به همین دلیل بهترین راه درمان را در استراحت دادن به آن می‌بینند. اما امروزه مشخص شده که فعالیت‌های فیزیکی نه تنها بر دردهای کمر و ناحیه پشت تاثیر تشدیدکننده‌ای ندارند بلکه به کاهش و درمان این دردها نیز کمک می‌کنند. در حقیقت آخرین دستاوردهای علم پزشکی بر این نکته تاکید دارند که بهترین روش برای مبارزه با دردهای ناحیه کمر و پشت این است که به فعالیت روزمره خود ادامه دهید.

برای کاهش درد٬ نرمش‌های کششی را برای افزایش قدرت عضلات ناحیه پشت و کمر انجام دهید  با این کار مانع خشک شدن مفاصل بدن شوید. بهترین روش این است که فعالیت ورزشی را با روزی یک ساعت فعالیت ورزشی ملایم مثل قدم زدن آهسته و یا شنا کردن شروع کرده و به صورت تدریجی آن را افزایش داده و به فعالیت‌های سنگین‌تر مثل دویدن و یوگا تبدیل کنید. البته این موضوع در مورد تمامی انواع کمردرد صدقنمی کند. در نتیجه اگر پس از در پیش گرفتن این روش و با گذشت مدت زمان چند هفته احساس کردید که تغییر مثبتی در کمردردتان حاصل نشده حتما برای بررسی‌های بیشتر به پزشکتان مراجعه کنید.

باور نادرست: سکته مغزی فقط افراد مسن را درگیر می‌کند.

معمولا در افراد مسن نشانه‌های سکته قلبی شامل بروز ضعف و بی‌حسی در یک سمت بدن و ناتوانی در تکلم است. اما اگر فردی جوان دچار سکته مغزی شود معمولا گیجی و سردرد اولین نشانه است. به همین دلیل بسیاری از پزشکان در مرحله اول متوجه بروز سکته مغزی در بیماران جوان خود نمی‌شوند و تنها پس از انجام آزمایشات تکمیلی به این موضوع پی می‌برند. این موضوع تا آن حد است که بر اساس آمار جدید ارائه شده احتمال تشخیص نادرست سکته مغزی در افراد زیر ۴۵ سال سه برابر بیشتر از بیماران بالای ۴۵ سال است. متاسفانه چنین بیمارانی با تشخیص عفونت گوش داخلی یا ابتلا به میگرن به صورت سرپایی معالجه شده و به منزل فرستاده می‌شوند. اما پس از مدتی با علائمی شدیدتر دوباره به پزشک مراجعه می‌کنند. دکتر نیومن تاکر٬ استاددانشگاه جانز هاپکینز در این زمینه توصیه جالبی دارد. او می‌گوید: «اگر به صورت ناگهانی دچار سرگیجه و سردردشدید شدید و به خصوص اگر این علائم با سکسکه و تهوع همراه بود هنگام مراجعه به اورژانس این سوال را از پزشکتان بپرسید: چرا به نظرت علائم من نشانه‌ای بر بروز سکته مغزی نیست؟ اگر پاسخ پزشک مربوطه به نظرتان منطقی و مجاب‌کننده نبود حتما به پزشک دیگری مراجعه کنید.

Leave A Reply