چگونگی تنظیم کلسترول از طریق رژیم غذایی

0

چگونگی تنظیم کلسترول از طریق رژیم غذایی

مدیریت سطح LDL یا همان کلسترول بد در بدن بر عهده کبد است که کلسترول را تولید کرده و آن را به جریان‌خون تزریق می‌کند. گیرنده‌هایی در سلول‌های کبدی وجود دارند که بر تنظیم سطح LDL بدن نظارت می‌کنند. به همین دلیل اگر تعداد سلول‌های کبدی و یا کیفیت عملکرد آن‌ها کاهش یابد، سطح LDL افزایش پیدا می‌کند.

رژیم غذایی و ژنتیک، هردو نقش مهمی در سطح کلسترول خون انسان ایفا می‌کنند. ممکن است زمینه ها‌ی ژنتیکی برای ابتلای فرد به هیپرکلسترولیمی خانوادگی (بالا بودن ژنتیک کلسترول خون) وجود داشته باشد که بر این اساس، تعداد گیرنده‌های موجود در کبد پایین است. مشکلی که موجب افزایش سطح LDL بدن شده و احتمال ابتلا به‌ بیماری‌های آترواسکلروتیک (تصلب شرایین) را در سنین پایین، بالا می‌برد.

در مورد رژیم‌غذایی، کلسترول مورد نیاز از منابع غنی چربی موجود در گوشت، تخم‌مرغ و لبنیات تامین می‌شود و مصرف بیش‌ازحد این مواد می‌تواند منجر به افزایش سطح LDL خون شود. بعضی روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل، خرما و کاکائو نیز سرشار از این چربی‌های اشباع‌شده هستند.

کدام مواد غذایی سطح کلسترول را کاهش می‌دهند؟

مرکز قلب آمریکا اقدام به گسترش دستورالعمل‌های پزشکی در راستای کاهش کلسترول رژیم غذایی کرده‌است. هرچند که مطالعه برچسب‌های این دستورالعمل‌ها روی بسته‌های مواد غذایی یا صورت غذای رستوران‌ها و انجام محاسبات ریاضی مربوط به آن، کاری طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد، اما در عوض خطر حمله قلبی و سکته را کاهش می‌دهند. برای کاهش کلسترول خون خود، توصیه‌های زیر را مد نظر داشته باشید:

  • محدودکردن چربی مصرفی به کمتر از ۲۵% تا ۳۰% از کل کالری مصرفی روزانه.
  • محدودکردن چربی‌های اشباع شده مصرفی به کمتر از ۷%  از کل کالری مصرفی روزانه.
  • محدودکردن چربی‌های ترانس مصرفی به کمتر از ۱% از کل کالری مصرفی روزانه.
  • چربی موردنیاز باقیمانده را می‌توان از منابع تک‌‌زنجیره‌ای و اشباع‌نشده مانند آجیل بدون نمک، دانه‌ها، ماهی (به‌خصوص ماهی‌های روغنی مانند ماهی سالمون، آزاد، قزل‌آلا و شاه‌ماهی، حداقل دوبار در هفته) و روغن‌های گیاهی تامین کرد.
  • محدود کردن کلسترول مصرفی روزانه به کمتر از ۳۰۰ میلی‌گرم برای اکثریت مردم. اما اگر شما مبتلا به بیماری عروق کرونر هستید یا سطح LDL کلسترول‌تان ۱۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر و یا بیشتر از این مقدار است، مصرف کلسترول خود را به کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در روز برسانید.

بعضی از گروه‌های غذایی می‌توانند مستقیما بر کاهش سطح کلسترول بدن موثر باشند. گروه‌هایی شامل غذاهای پر فیبر مثل سبوس، جو دوسر و میوه هایی مانند سیب وگلابی. همچنین ماهی، آجیل و روغن زیتون. البته برخی از این مواد غذایی مانند آجیل و برخی میوه‌ها دارای کالری بالایی هستند، بنابراین توصیه همیشگی ما به شما، رعایت اعتدال است.

Leave A Reply