هنر رزمی «تای‌چی» و پیشینه تاریخی آن

0

هنر رزمی «تای‌چی» و پیشینه تاریخی آن

معمولا وقتی از هنرهای رزمی صحبت می‌شود تصویری از مشت زدن، جنگیدن و برخورد فیزیکی به ذهن متبادر می‌شود. تصویری که معمولا ربطی به آرامش، حرکات ریتمیک و مراقبه ذهنی ندارد. اما در این میان هنر رزمی «تای‌چی» یک استثنا به شمار می‌رود. هنری که با کمک حرکات موزون و ریتمیک، تنفس عمیق و مراقبه ذهنی، آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد.

تای‌چی چیست و از کجا می‌آید؟

تای‌چی هنر رزمی چندصد ساله چینی است که از قوانین چینی قدیمی تحت عنوان چای گونگ که ریشه در طب چینی دارند نشأت گرفته است. بر اساس بعضی از اسناد موجود، قدمت این ورزش به حدود ۲۵۰۰ سال قبل برمی‌گردد. تای‌چی از مجموعه‌ای از حرکات ملایم و مراقبه‌ای اعضای بدن تشکیل شده که در ابتدا برای دفاع از بدن و ایجاد آرامش درونی طراحی شده‌اند.

قدرت تای‌چی

بعضی از اساتید تای‌چی قادرند بدون اعمال نیروی قابل مشاهده، فرد مهاجم را به زمین انداخته و او را در جنگ مغلوب کنند. به شکلی که مهاجم متوجه نمی‌شود نیرو از چه جانب و به چه صورتی به بدنش اعمال شده است. حرکات این اساتید از انرژی درونی آن‌ها نشأت می‌گیرد و به همین دلیل توسط بسیاری از انسان‌ها قابل مشاهده نیستند. در سطوح بالای این ورزش، فرد می‌تواند با صرف انرژی بسیار کم، بر نیروی زیاد فرد مهاجم غلبه کند.

انواع تای‌چی

تای‌چی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها بر قوانین و روش‌های خاصی تمرکز دارند. بعضی از انواع این ورزش بر جنبه رزمی آن و تعدادی دیگر بر نقش مثبت آن در حفظ سلامت انسان تأکید دارند.

از آنجاییکه تای‌چی، کم‌فشار است و استرس کمی به مفاصل و ماهیچه‌های بدن وارد می‌کند به صورت عمومی برای تمامی سنین مفید و قابل انجام است. به خصوص اگر در سنین بالا قرار دارید و یا به علتی امکان انجام حرکات سنگین ورزشی را ندارید، انتخاب این هنر ورزشی رزمی را به شما توصیه می‌کنیم.

 

Leave A Reply