تاثیرات مدیتیشن و مراقبه بر مغز انسان

0

تاثیرات مدیتیشن و مراقبه بر مغز انسان

مغز همه انسان‌ها در گذر عمر و به مرور تحلیل رفته و کوچک می‌شود. شروع این روند در انسان‌های مختلف تا حدی متفاوت است اما در حد فاصل سنین سی تا چهل سالگی آغاز می‌شود. این کوچک شدن تا جایی است که در انتهای زندگی و در هنگام مرگ، حجم بافت مغزی یک فرد مسن ۷۰ تا ۸۰ ساله به اندازه مغز یک کودک ۷ ساله است. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۴ بر روی راهب‌های معروف تحت تعلیم دالایی لاما، رهبر بوداییان جهان صورت گرفته نشان می‌دهد مراقبه یا مدیتیشن می‌تواند مانع از دست رفتن بخش خاکستری مغز شود. مطالعه مشابهی که در سال ۲۰۱۱ در دانشگاه لس‌آنجلس انجام شد نیز نشان می‌دهد مدیتیشن می‌تواند سرعت تحلیل رفتن بافت مغزی را کاهش دهد.

تاثیر مدیتیشن بر بافت خاکستری مغز

مدیتیشن نه تنها بافت خاکستری مغز را تقویت می‌کند بلکه سبب محافظت و قدرت گرفتن بافت سفید مغز یعنی شبکه‌متصل کننده بخش خاکستری نیز می‌شود. اگر مغز را به شکل یک شبکه کامپیوتری تصور کنید بخش خاکستری که شامل سلول‌های عصبی و رگ‌های خونی است به مانند دستگاه کامپیوتر و بخش سفید مغز همان کابل‌ها و سیم‌های انتقالی هستند. مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که به مدت طولانی تمرینات مراقبه‌ای انجام داده‌اند نه تنها تعداد فیبرهای بخش سفید مغزشان بیشتر است بلکه دارای فیبرهای متراکم‌تر و گسترده‌تری در درون بافت مغزی هستند.

مدیتیشن  و امواج گاما

علاوه بر جلوگیری از کوچک شدن مغز، مراقبه یا مدیتیشن می‌تواند به شما در دستیابی به سطح بالای اشعه گاما نیز کمک کند. امواج گاما در حقیقت بخشی از امواج مغزی با فرکانس بسیار بالا هستند. تولید این امواج نیازمند فعالیت شدید و با سرعت بالای تعداد زیادی از نورون‌های مغزی به صورت همزمان است. مطالعه بر روی راهب‌های بودایی که از آن صحبت کردیم نشان می‌داد که مغز این افراد میزان زیادی اشعه گاما با قدرت بالا تولید می‌کند. ضمن اینکه در مقایسه با افراد معمولی، این امواج بسیار سازمان‌یافته‌تر بودند.

در سال ۲۰۱۲ محققان دانشگاه ویسکانسین ۲۵۶ عدد گیرنده را به جمجمه راهب بودایی اهل تبت به نام ماتیو ریکارد متصل کردند. این مطالعه نشان داد که در هنگام مراقبه، میزان تولید اشعه گاما توسط مغز آقای ریکارد آنقدر زیاد بود که از بالاترین سطح نمودار ساخته‌شده توسط دانشمندان نیز عبور می‌کرد. شاید این موضوع یکی از دلایلی باشد که از ماتیو ریکارد به عنوان شادترین انسان دنیا نام برده شده است.

Leave A Reply