تأثیرات تای‌چی بر سلامت انسان

0

تأثیرات تای‌چی بر سلامت انسان

چینی‌ها معتقدند که تای‌چی روند پیر شدن انسان را به تعویق انداخته و سبب افزایش طول عمر، انعطاف‌پذیری، قدرت عضلات و تاندون‌ها می‌شود. علاوه بر این در طب چینی به نقش تای‌چی در درمان بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، بیماری‌های مفصلی، مشکلات گوارشی و بسیاری دیگر از بیماری‌ها اشاره شده است. اگرچه تا امروز مدارک و مستندات علمی در تأیید کامل این ادعا به دست نیامده اما در این مورد مطالعات مختلفی انجام شده است. با در نظر گرفتن این موضوع توجه شما را به دو مورد از فواید ذکر شده برای تای‌چی جلب می‌کنیم که درستی آنها در مطالعات مختلف تأیید شده است.

تأثیرات تای‌چی بر حفظ تعادل و جلوگیری از سقوط

اغلب مطالعات در مورد تای‌چی و فواید آن، بر روی افراد مسن و در زمینه حفظ تعادل و پیشگیری از سقوط انجام شده است. این محدوده مطالعاتی زمانی اهمیت می‌یابد که بدانیم دلیل اصلی مرگ و معلولیت بر اثر صدمات و آسیب‌ها در میان سالخوردگان، مسائل مربوط با سقوط یا افتادن هستند.

یکی از مهمترین آسیب‌های ناشی از سقوط، شکستگی لگن است. تا جاییکه بیش از نیمی از افراد بستری شده به علت شکستگی لگن هیچگاه توانایی‌های قبلی خود را به دست نمی‌آورند. از انجاییکه حرکات تای‌چی، کند و آرام بوده و وزن بدن را در هماهنگی با اندام‌های فوقانی به صورت مداوم از یک پا به پای دیگر منتقل می‌کنند، سبب افزایش تعادل کلی بدن شده و و به همین دلیل در پیشگیری از سقوط موثرند. این فرضیه توسط مطالعات و تحقیقات مختلف به اثبات رسیده و تأیید شده است.

افزایش توانایی هوازی از تأثیرات تای‌چی

توانایی هوازی بدن با افزایش سن و به مرور کاهش می‌یابد. اما تحقیقات بر روی اشکال سنتی ورزش‌های هوازی نشان می‌دهد که با تمرین مداوم می‌توان این توانایی را افزایش داد. در مطالعه‌ای که بر روی نتایج هفت مطالعه کوچک در مورد تأثیر تای‌چی بر افزایش توان هوازی انجام شد مشخص شد افرادی که به مدت یک سال تمرینات تای‌چی را انجام داده بودند، نسبت به هم سن و سالان خود از توان هوازی بیشتری برخوردار شده بودند. این مطالعه نشان می‌دهد که تای‌چی می‌تواند به عنوان یکی از انواع ورزش‌های هوازی یا آیروبیک نیز مورد توجه قرار گیرد.

 

Leave A Reply