باور نادرست: تکنولوژی ، وضعیت سلامت انسان را بهبود بخشیده‌است.

0

باور نادرست: تکنولوژی، وضعیت سلامت انسان را بهبود بخشیده‌است.

حقایقی که بسیاری از پزشکان نیز نمی‌دانند – قسمت سوم

اگر از پزشک‌ها بپرسید که به نظرشان تکنولوژی به بهبود سلامت و درمان کمک می‌کند یا خیر، بدون شک پاسخ مثبت قاطعانه‌ای دریافت خواهید کرد. پیشرفت تکنولوژی پزشکی، امروزه ما را قادر می‌سازد که به‌ راحتی و با جزییات بسیار، درون بدن انسان را مطالعه کنیم. ابزار جراحی پیشرفته این امکان را به ما می‌دهد که با کمترین احتمال صدمه و خون‌ریزی، تمام بخش‌های بدن را تحت عمل جراحی قرار دهیم. با کمک تکنولوژی، توانسته‌ایم سالانه سلامت میلیون‌ها بیمار را بهبود بخشیم و جان تعداد بیشماری را نجات دهیم. بنابراین، طبق یک نتیجه‌گیری کلی و منطقی، تکنولوژی می‌بایست برای بهبود سلامتی ما مفید بوده باشد، اما آیا همیشه همینطور بوده؟

از نظر آماری، پیشرفت تکنولوژی موج عظیمی از افزایش آسیب‌های اجتماعی را به همراه داشته و میزان مرگ‌ومیر و بیماری را در جامعه‌مان به شکل چشمگیری افزایش داده‌است. نسبت به گذشته، امروزه ما شاهد گونه‌های متنوع‌تری از سرطان، بیماری‌های قلبی، آرتروز، بیماری های خود ایمنی، اختلالات غدد درون ریز، اختلالات رشد، آلرژی، مشکلات تنفسی، بیماری های عفونی، مشکلات عصبی، آسیب‌های عضلانی-اسکلتی، اختلالات معده و روده، بیماری‌های روانی و غیره هستیم.

برای فهم بیشتر نقش تکنولوژی در وضعیت سلامت انسان امروز کافی است تصویری از فضای شهری مثل تهران را در ذهن خود مجسم کرده و
به تاثیر مظاهر تکنولوژی در سلامت انسان بیندیشید. آلاینده‌های ناشی از فعالیت کارخانه‌ها٬ سرو صدا و دود ماشین٬ها٬ استرس و اضطراب ناشی از ماشینی شدن زندگی در شهرها و بسیاری از نشانه‌های دیگر٬ همگی بر تاثیرات منفی تکنولوژی بر سلامت انسان دلالت دارند.

اگرچه نمی‌توان نقش پررنگ تکنولوژی را در حل مشکلاتی که انسان امروز با آن‌ها روبروست نادیده گرفت، اما در حقیقت در “مراقبت از سلامتی” هیچ نقشی نداشته که اگر اینطور بود، امروزه ما می‌بایست شاهد کاهش بیماری‌ها و آسیب‌های اجتماعی می‌بودیم. احتیاج مردم به خدمات پزشکی کمتر بود و و عدم نیاز به دارو سبب می‌شد شرکت‌های دارویی دیگر قدرتمندترین و ثروتمندترین کمپانی‌های دنیا نباشند. تکنولوژی پزشکی با کوته‌بینی پیشرفت کرد. بیشتر از پیشگیری، روی تشخیص زودهنگام و درمان تمرکز کردیم. اگر مراقبت‌های پزشکی را به معنی “حفظ سلامتی انسان” تعریف می‌کنیم،پس تکنولوژی در کمک به حفظ سلامتی یکایک بخش‌های بدن انسان، موفقیت چندانی نداشته است.

Leave A Reply